+90 478 211 61 41
ardahanaricilar@hotmail.com

ARDAY-BİR

Yapmış Olduğumuz Faaliyetler

 

1-     Ardahan İşkur Müdürlüğü ile ortaklaşa  01/02/2010 da 17 arıcıya bir ay süreyle arıcılık eğitim kursu  verildi.Arıcılara cep harçlığı ve kurs belgesi verildi.

2-      2011 yılında SODES tarafından yapmış olduğumuz  eğitim projesinde 5 ilçede ve merkezde eğitim kursları verildi.Üye olan kursiyerlerimize cep harçlığı,arıcılık malzemeleri ve kurs belgeleri verilmiştir.Toplam olarak 250 birlik üyemiz  para ve malzemeden yararlanmıştır. Diğer 233 arıcımıza sadece kurs belgesi verilmiştir.

3-     Serka : Arı hastalıkları ve kışlatma ile ilgili eğitim Serhat İlleri Kalkınma Ajansına  teknik destek kapsamında proje sunulmuş ve proje kabul görünüp eğitimler yapılmıştır.Bu eğitimler Ardahan  İl merkezinde ve İlçelerinde 250 arıcıya verilmiştir.

4-      Ayrıca yılda iki defa  olmak üzere İlkbahar ve Sonbahar aylarında arıcılarımıza arıcılıkla (Hastalıklarla , Bakımla )ilgili İlçelerde ve İl merkezinde bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır.

5-     2013 tarihinde Birliğimiz adına ‘Ardahan Birlik Bal’ adı altında resmi marka alınmış olup, isteyen üyelerimiz  ballarını analiz ettirdikten  sonra ballarını Birliğin markasıyla paketleme yaptırtarak satışa sunma imkanları sağlanmıştır.

6-     2015 yılında SERKA’ya sunduğumuz ‘Eğitim Temelli arıcılık Uygulamaları’ projesinide başarıyla gerçekleştirmiş bulundurmaktayız.Proje dahilinde 300 üye arıcımıza İl ve İlçelerde  eğitim kursları verilerek,yeni çıkmış arı malzemeleri tanıtılarak bu malzemeleri kullanmarı için teşvik edilmiştir.

7-     Birliğimizde bulunan kek ünitesi sayesinde üyelerimizin kendi elleriyle güvenilir malzemelerle arı keki yapma imkanı sağlanmıştır.

8-     Birliğimizde 1 adet Arıcılık Tarım Danışmanı istihdam ettirerek üyelerimize arıcılıkla ilgili her konuda yardımcı olmaları ve arıcılıkta kullanılan en son teknolojileri kullanarak arıcılığı bilimsel olarak yapmalarına yardımcı olmaları sağlanmıştır.